Szabó Vilmos ígéretet tett arra, hogy beszélni fog e kérdésről román partnereivel. Kifejtette: a jószomszédi kapcsolat közös nemzeti érdek. " Az együttműködés is akkor lehet csak sikeres az Európai Unióban, ha összehangoljunk politikáinkat, viszont a kisebbségek helyzetének alakulása alapvetően befolyásolja a kétoldalú kapcsolatokat " - szögezte le az államtitkár, fontosnak nevezve, hogy a romániai magyar kisebbség és a magyarországi román kisebbség ne érezze magát veszélyeztetve. Ebből a szempontból az RMDSZ-nek döntő szerepe van, Magyarország megkerülhetetlen tényezőnek tekinti e szervezetet a két ország kapcsolatában - mondta -, akkor is, ha e szövetség részese a román kormánykoalíciónak, és akkor is, ha éppen ellenzékben van.
Szabó Vilmos természetesnek nevezte, hogy az őszre tervezett román-magyar közös kormányülés napirendjének előkészítésében a két ország kisebbségeinek képviselői is részt vegyenek, így az RMDSZ is. Fontosnak tartotta, hogy a román-magyar kisebbségi vegyes bizottság minél hamarabb összeüljön, hiszen az elmúlt két ülésén nem sikerült közös dokumentumot elfogadni. Hasznos lenne, ha e dokumentum aláírására már a közös kormányülést megelőzően sor kerülhetne - tette hozzá.
Ami a romániai magyar intézményvezetők leváltását illeti, az államtitkár kifejtette: e kérdést eltérően látja a magyar és a román fél. Román felfogás szerint tisztán politikai kérdésről van szó, amely összefügg a parlamenti választások után kialakult helyzettel és az új kormány megalakulásával. "Szerintünk viszont elsősorban a magyar kisebbséget hátrányosan érintő döntésről van szó. Ennek függetlennek kell lennie bármilyen választástól és attól is, hogy a magyar kisebbséget képviselő szervezet kormányzati szerepet tölt-e be éppen vagy sem - mondta Szabó Vilmos.